Προμηθέας Π.: Άντεξε στα... δύσκολα που του έβαλε ο Ιωνικός Νικαίας και νίκησε 84-80

Μια ακόμη φιλική νίκη επί ομάδας της Basket League σημείωσε ο Προμηθέας και μάλιστα επί ουδετέτου εδάφους, νικώντας δύσκολα μεν αλλά δίκαια στο τέλος τον Ιωνικό 84-80 στα πλαίσια του τουρνουά Μαυροσκούφεια στη Θεσσαλονίκη.

Το ματς ήταν δραματικό από την αρχή μέχρι το τέλος αφού ο νεοφώτιστος Ιωνικός έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Γιατρά, προηγούμενος ακόμη και με +10 (50-40) στο ξεκίνημα της γ΄ περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός πέρασε μπροστά και πάλι με δύο τρίποντα από Χαραλαμπόπουλο και Σάφτενααρ (67-70) όμως ο Προμηθέας απάντησε γρήγορα με τους Κασελάκη και Μαντζιούκα και ξαναπήρε το προβάδισμα.

Στιβ Μπαρτ και Τζόουνς πλησίασαν εκ νέου στο σκορ αλλά ο Αγραβάνης (κορυφαίος και στο παιχνίδι αυτό, όπως και με τον Παναθηναϊκό με 4 εύστοχες βολές έκανε το 80-74, 2:30 λεπτά πριν το τέλος.

Με τέσσερις εύστοχες βολές του Στιβ Μπαρτ ο Ιωνικός πλησίασε στους τέσσερις πόντους 50΄΄ από το τέλος, αλλά ο Προμηθέας ήταν αυτός που τελικά πήρε τη νίκη αντέχοντας στην πίεση με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 40-45, 65-62, 84-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Φίλερ 11 (1), Μπόγρης 2, Κατσίβελης 3, Χολ 6 (2), Μαντζούκας 2, Λόουρι 9 (1), Κασελάκης 14 (3), Λίποβι 5 (1), Μπαμπ 9 (3), Ελις 8, Καφέζας, Αγραβάνης 15

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Στέργιος Κουφός): Τζόουνς 20 (4), Χαραλαμπόπουλος 12 (3), Μπαρτ 22 (2), Στιθ 7, Κώττας 3, Λόρενς 8 (2), Σάφτενααρ 5 (1), Τοπάλι 3 (1), Αντρονικασβίλι, Χατζηκυριάκος.

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε άνετα με 3-0 σκορ της Λαμίας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League και επανέφερε τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους δύο βαθμούς.
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η θητεία του Μίχαελ Ένινγκ στον πάγκο του Άρη, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» αγωνιζόμενοι για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Γερμανού τεχνικού, πέρασαν
Πληρώνοντας το πολύ κακό της πρώτο 12λεπτο στον ημιτελικό με τη Ρωσία, η Ελλάδα, όσο κι αν πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου ημιτελικού της ιστορίας της σε Μουντιάλ μίνι – ποδοσφαίρου,
Ένα πολύτιμο «τρίποντο» στη μάχη που δίνει για την παραμονή στη Super League κατέκτησε την Κυριακή ο Αστέρας Τρίπολης.Οι Αρκάδες επιβλήθηκαν με 1-0 σκορ του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο
Με γκολ του Λαλάνα στο 85' η Λίβερπουλ έφυγε σήμερα με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Ολντ Τράφορντ (Cosmotesport 1) απαντώντας στο τέρμα του Ράσφορντ με το οποίο
Πολύ πικρή ήταν η σημερινή 5η αγωνιστική της Γ΄ εθνικής στον 7ο όμιλο για τους δυο Αχαιούς εκπροσώπους που επέστρεψαν στις ήττες.
Τη μονιμοποίηση του Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο του Ολυμπιακού αποφάσισαν οι ιθύνοντες της ερυθρόλευκης ΚΑΕ.
Πολυνίκης και πρωταθλητής σύλλογος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πυγμαχίας οι BOXERINOS της Παναχαίκής στο Παμπαίδων παγκορασίδων και παίδων παμπαίδων 2019 στην πόλη της Καβάλας
Δεν ήταν ιδιαίτερα ανησυχητική η μαγνητική που έβγαλε ο Οκτάβιους Έλις του Προμηθέα αργά το βράδυ του Σαββάτου στο πόδι του, από τον τραυματισμό του στο ματς
Φιλικό ματς με την Κ19 του συλλόγου έδωσε η Παναχαϊκή το Σάββατο (19/10), με τα έσοδα να πηγαίνουν στον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ που πάσχει από σοβαρό πρόβλημα υγείας