Προμηθέας Π.: «Εφιαλτική» τελευταία περίοδος και πρώτη ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ από την Στράσμπουργκ (83-78)

Αν και βρέθηκε μια ανάσα από το 5Χ5 στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Προμηθέας, δεν τα κατάφερε πριν από λίγο στη Γαλλία κόντρα στην Στράσμπουργκ, παρότι επί 35’ βρέθηκε μια ανάσα από το σπουδαίο διπλό.

Όμως το τελευταίο 5λπετο ήταν σκέτη... καταστροφή, αφού οι γηπεδούχοι όχι μόνο γύρισαν το παιχνίδι από το 61-71 στο 34’, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν και μια ανέλπιστη νίκη με 83-78 και το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 32-19 υπέρ τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Στράσμπουργκ προηγήθηκε 11-4 στο 5’  αλλά γρήγορα ο Προμηθέας μείωσε (13-12 στο 9’) και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 16-13 με ένα επί μέρους σκορ 2-12, για να κλείσει τελικά η α’ περίοδος 17-16 υπέρ της Στράσμπουργκ. (φοβερό ξεκίνημα του Μπράουν σημείωσε τους 11 από τους 16 πόντους του Προμηθέα).

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά (26-20), όμως και πάλι η πατρινή ομάδα έβγαλε αντίδραση και με υπομονή και θέληση επανέφερε το ματς στα μέτρα της, προηγούμενη μάλιστα στο 19’ με 29-37 με φοβερό τρίποντο του Κασελάκη και λίγο αργότερα για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο πόντων (29-39 με καλάθι του Μπράουν από κλέψιμο του Γκίκα).

Μάλιστα, αμέσως μετά η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12 (29-41 με καλάθι Παρκς) κι ενώ η Στράσμπουργκ τα είχε χαμένα, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο με φοβερό β’ 10λεπτο της ομάδας του Μάκη Γιατρά (συνολικό σκορ 12-25!).

Ούτε στην γ’ περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, αφού ο Προμηθέας με τρίποντα Μπράουν, Λίποβι και Κασελάκη να τον οδηγούν στην επίθεση, κράτησε την υπέρ του διαφορά (39-53 στο 26’, 44-58 στο 28’), για να κλείσει το σκορ στο 30’ στο 51-59.

Στο τελευταίο 10λεπτο, ο Προμηθέας με πολύ καλή ψυχολογία άντεξε στην όποια πίεση των γηπεδούχων (59-69 στο 34’, 61-71 στο 36’), όμως το τελευταίο 5λεπτο ήτα καταστροφίκό.

Η Στράσμπουργκ μείωσε 73-75 1’.59’’ πριν το τέλος, ισοφάρισε 75-75 1’.27’’ και λίγο αργότερα προηγήθηκε 77-75 (!)), για να ακολουθήσει τρίποντη βόμβα του Γκίκα και 77-78 στο 39’.

Ακολούθησαν 2/2β. του Τραορέ και 79-78, χαμένη άστοχη επίθεση με τον Λίποβι και 81-78 πάλι με καλάθι του Τραορέ 21’’ πριν το φινάλε.

Στα 19’’ ο Κασελάκης αστόχησε σε σουτ δυο πόντων και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι με τον Προμηθέα να γνωρίζει την πρώτη του φετινή ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ με 83-78

Τα 10λεπτα: 17-16, 12-25, 22-18, 32-19.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Λίποβι 7 (1), Κασελάκης 17 (3/7τρ.), Μπράουν 30 (6/10τρ.), Παρκς 8 (4/4διπ., 6ριμπ.), Κατσίβελης, Μέιερ, Τσαϊρέλης 10 (5/7διπ.), Γκίκας 3 (1), Κατσίβελης 3.