Μπάσκετ: «Βόμβα» στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός, 78-77 την ΤΣΣΚΑ και φουλ για πλέι-οφ

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την αγωνιστική του ανάκαμψη πανηγυρίζοντας τεράστιο «διπλό» στη Μόσχα, το πρώτο μετά από 9 χρόνια (σ.σ. 1/12/2010 με 68-72)! Με τρίποντο του Νικ Καλάθη από τα 8 μέτρα και με ταμπλό στα 0.3΄΄ για τη λήξη, οι «πράσινοι» απέδρασαν με το τελικό 78-77 από την έδρα της ΤΣΣΚΑ, για την 26η αγωνιστική της Euroleague, αυξάνοντας το ρεκόρ τους σε 13-13 και πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην 8η θέση (σ.σ. είναι 9ος γιατί υστερούν στην ισοβαθμία με τους «ερυθρόλευκους»).

Παράλληλα, το «τριφύλλι» έγινε η δεύτερη ομάδα τη φετινή σεζόν, που υποχρεώνει το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη σε εντός έδρας ήττα, μετά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η αποψινή ήταν η 6η ήττα της ΤΣΣΚΑ, που ισοβαθμεί πλέον στη 2η θέση με την Ρεάλ Μαδρίτης. Μεγάλη απώλεια για τη ρωσική ομάδα η απουσία του τραυματία Νάντο ντε Κολό.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» ήταν οι Καλάθης (11 πόντοι, 9 ασίστ), Τόμας (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Γκιστ (11 πόντοι) και Παπαπέτρου (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ για την ΤΣΣΚΑ 23 σημείωσε ο Ροντρίγκεθ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει το ματς στον ρυθμό του και να συμβαδίζει στο σκορ με τους Ρώσους.

Ο Τόμας, ο Παπαπέτρου και ο Γκιστ σκόραραν σε σουτ τριών πόντων (14-13), ενώ με γκολ-φάουλ του Λάνγκφορντ το σκορ έγινε 16-14 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Παπαγιάννης με κάρφωμα ισοφάρισε εκ νέου, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-18 υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο πάλεψε για να παραμείνει κοντά στο σκορ και ακολούθησε την ΤΣΣΚΑ. Αρχικά προηγήθηκε 21-20 με τον Καλάθη, όμως οι Ρώσοι με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να ηγείται πέρασαν μπροστά με 27-24.

Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +6 (30-24) με τρίποντο του Χίγκινς, όμως οι «πράσινοι» απάντησαν και μείωσαν σε 35-33 με τους Παπαπέτρου, Παπαγιάννη και Γκιστ να προσφέρουν πόντους. Αντόνοφ και Ροντίγκεθ πέτυχαν από ένα τρίποντο και το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με το buzzer beater του ΝτεΣον Τόμας (41-35).

Το ματς απέκτησε ένταση και πιο καλό ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε αρχικά με 10 (49-39), όμως ο Παπαπέτρου και ο Κιλπάτρικ μείωσαν σε 49-44.

Η ομάδα του Ιτούδη άνοιξε εκ νέου το σκορ με τον Ροντρίγκεθ να σκοράρει (55-46), όμως ο Λεκαβίτσιους με πέντε προσωπικούς πόντους αρχικά και ο Αντετοκούνμπο στη συνέχεια με την βοήθεια του Λάνγκφορντ έδωσαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Κουρμπάνοφ με φόλοου διαμορφωσε το 59-58 στο 30’.

Στον επίλογο ο Παναθηναϊκός έδειξε το πείσμα του, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο λεπτά πριν τη λήξη στο -7 (74-67). Ο Τόμας πέτυχε 5 πόντους και με συνολικό σερί 7-0, το ματς διαμορφώθηκε στο 74-74 στο 39’.

Ο Χίγκινς της ΤΣΣΚΑ πέτυχε δύο βολές, ενώ ο Γκιστ έχασε μία. Ο Κλάιμπερν ευστόχησε σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές (77-75) και έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση. Ο Καλάθης ευστόχησε στο τρίποντο με ταμπλό από τα 8 μέτρα στα 3 δέκατα πριν το φινάλε και χάρισε στην ομάδα του ένα σπουδαίο διπλό με το τελικό 77-78!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι, Πίτερς, Ούχοφ, Αντόνοφ 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/8 τρίποντα), Κλάιμπερν 9 (3/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Χάκετ 8, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8 (1/7 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 7.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 8 (2/10 δίποντα), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 6 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλάθης 11 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 5.